Panevėžys kalba apie toleranciją ir diskriminaciją!
Nacionalinio projekto „Be abejo (turbūt) tiesa“ konferencijos „Žmogaus amžius: tolerancija ir diskriminacija“ Panevėžyje apžvalga
Lapkričio 23 dieną Panevėžyje įvyko šio regiono baigiamoji projekto „Be abejo (turbūt) tiesa“ dalis — tolerancijai bei diskriminacijai dėl amžiaus skirta konferencija, pritraukusi gana didelę įvairaus amžiaus klausytojų auditoriją. Joje buvo skaitomi pranešimai, dalinamais tikromis istorijomis, vyko diskusijos.
Šio renginio iniciatoriai — Visuomenės ir verslo plėtros institutas, partneriai — VŠĮ „AŠ esu AŠ“ ir Panevėžio atviras jaunimo centras.
Šiandieniniame pasaulyje diskriminacija dėl amžiaus suprantama, kai žmonės yra atstumiami arba išskiriami dėl savo amžiaus jiems reikšmingose situacijose. Tai gali įvykti įvairiose srityse — darbo rinkoje, švietime, sveikatos priežiūroje. Pavyzdžiui, diskriminacija dėl amžiaus darbo rinkoje gali pasireikšti, kai į laisvą poziciją nepriimami kandidatai dėl jų amžiaus, nepriklausomai nuo jų gebėjimų ar patirties. Taip pat pasitaiko, kai darbuotojai yra atleidžiami arba neįtraukiami į tam tikras veiklas dėl savo jauno ar vyresnio amžiaus.
Įvairiose šalyse ir jurisdikcijose yra teisiniai aktai, kuriuose draudžiama diskriminacija dėl amžiaus, ir kurie nustato piliečių teises ir pareigas, siekiant užtikrinti lygybę visuomenėje.
Konferencijos metu Panevėžio atviro jaunimo centro jaunimo darbuotojas, „Eurodesk“ regioninis partneris Vismantas Gaspariūnas pristatė bendrą informaciją ir statistiką apie diskriminaciją šiuo aspektu, analizavo amžėjimo problematiką, detalizavo ir pristatė diskriminacijos, kaip elgesio, mąstymo modelio, struktūrą.
Po šio pranešimo vyko dalyvių diskusija grupėse apie nepilnamečių įsidarbinimo galimybes. Konferencijos klausytojai dalinosi savo patirtimi, buvo pasigilinta į įstatymus, reglamentuojančius tiek 14 – 15, tiek 16 – 18 metų jaunuolių įsidarbinimą, o Panevėžio jaunimo reikalų koordinatorė Simona Niedvarė papasakojo apie Panevėžyje vykstančią nepilnamečių įdarbinimo programą vasaros metu bei jos rezultatus.
Socialinė darbuotoja Simona Stiraitė skaitė pranešimą apie galimybę įsidarbinti pagal profesiją išsyk po studijų, akcentavo svarbius, sėkmę lemiančius faktorius, norint rasti darbą išsyk gavus diplomą ir išvengti diskriminacijos dėl per jauno amžiaus bei patirties trūkumo.
Meno terapeutė Vaida Virbalaitė savo pranešime pasakojo apie ydingas nuostatas dėl amžiaus, analizavo, kaip jos trukdo siekti gyvenimo kokybės, ryžtis svarbiems pokyčiams, patirti naujų, asmenybę ugdančių bei akiratį praplečiančių dalykų.
Konferencijos dalyviai dar vienoje diskusijoje kalbėjosi apie profesionalumo “pamatavimą”. Diskutuota apie amžių ir jo reikšmę patirčiai, profesionalumo, kompetencijų įgijimui bei įgūdžių taikymui. Nutarta, kad frazės „dar per jaunas“, „jau per senas“ tikrai ne visada yra vartojamos teisingai, nediskriminuojančiai, ir kad amžius — tai tik skaičius.
Konferencija užbaigta įspūdingu PAJC vadovės Daivos Juodelienės pasakojimu apie 1000 km žygį pėsčiomis, refleksiją apie nepamatuojamas žmogaus galias, teisingą požiūrį į savo amžių bei patirtį.
#konferencija #diskusija #dirbtuvės #beabejoturbūttiesa #kūryba #tolerancija #diskriminacijadėlamžiaus
Panevėžio atviras jaunimo centras
Visuomenės ir verslo plėtros institutas
@AŠ esu AŠ
Projektas yra finansuojamas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.